Nadciśnienie Tętnicze

Współcześnie kilkaset milionów ludzi na całym świecie cierpi na nadciśnienie tętnicze. Ze wszystkich chorób układu krążenia jest ono chorobą cywilizacyjną o największym rozmiarze. Epidemiczne rozprzestrzenianie się tej choroby jest w dużej mierze spowodowane faktem, iż do chwili obecnej przyczyny nadciśnienia tętniczego są niewystarczająco lub w ogóle nieznane.

Medycyna konwencjonalna uznaje, że w ponad 90 % przyczyny nadciśnienia tętniczego są nieznane. Stąd też powszechnie stawiana diagnoza „idiopatyczna hipertonia", czyli nadciśnienie samoistne lub pierwotne, oznacza po prostu - nadciśnienie o nieznanej przyczynie. Medycyna konwencjonalna - zorientowana na leczenie farmakologiczne - ogranicza się jedynie do leczenia objawów tej choroby. Stosowane w terapii leki: beta-blokery, leki moczopędne (diuretyki) oraz inne sztucznie obniżają ciśnienie krwi (podejście zorientowane na objawy) bez rozwiązania zasadniczego problemu -„skurczu" ściany naczynia krwionośnego.

Nowoczesna medycyna komórkowa kolagen naturalnywskazuje nowe drogi ustalania przyczyn schorzenia, nowe możliwości zapobiegania i terapii wspomagającej. Główną przyczyną nadciśnienia tętniczego jest chroniczny niedobór niezbędnych składników odżywczych w milionach komórek ściany naczynia. To prowadzi do czynnościowego skurczu naczynia, stwardnienia ściany, jej pogrubienia i w konsekwencji do podniesienia ciśnienia krwi. Osłabione naprężenie ściany tętnicy prowadzi do powiększenia przekroju naczynia a przez to do obniżenia ciśnienia. U zdrowych osób, za normalne napięcie ścian tętnic odpowiadają tzw. czynniki „Relaxing", czyli „czynniki rozluźniające", produkowane w komórkach naczyń. W przypadku pacjentów cierpiących na nadciśnienie czynniki rozluźniające produkowane są w niedoborze.

 

Komórkowe składniki odżywcze w nadciśnieniu

Dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym polecane są następujące komórkowe składniki odżywcze pochodzenia naturalnego:

  • Arginina, naturalny aminokwas, za pośrednictwem enzymu syntazy z L-argininy powstaje tlenek azotu, zbudowany tylko z dwóch atomów: azotu i tlenu. Związek ten jest najsilniejszym znanym czynnikiem rozkurczającym naczynia krwionośne. Tlenek azotu wzmaga elastyczność ścian naczyń i pomaga znormalizować wysokie ciśnienie krwi.
  • Witamina C wzmaga produkcję prostacykliny w ścianie tętnicy, hormonu tkankowego hamującego zlepianie płytek krwi i rozszerzającego naczynia krwionośne, zwłaszcza wieńcowe.
  • Bioflawonoidy: katalizatory, które m.in. usprawniają biologiczne działanie witaminy C
  • Witamina E: przeciwutleniacz, zapewnia ochronę błon komórkowych, ma właściwości rozrzedzające krew
  • Magnez, naturalny antagonista wapnia, jest niezbędny dla optymalnej równowagi mineralnej w komórkach ścian naczyń krwionośnych. Przyczynia się do obniżenia napięcia ściany tętnicy i jednocześnie do normalizacji ciśnienia krwi.
  • Wapń: optymalizuje metabolizm minerałów, obniża napięcie ścian naczyń i podwyższone ciśnienie krwi
  • Lizyna i prolina pomagają chronić ściany naczyń i zapobiegać rozwojowi złogów miażdżycowych. Ponieważ miażdżyca jest powiązana z nadciśnieniem tętniczym, składniki te są również niezbędne w zapobieganiu i leczeniu tego stanu.

Przedstawione fakty naukowe podkreślają szczególne znaczenie właściwej kombinacji witamin i innych naturalnych składników odżywczych w profilaktyce i leczeniu wspomagającym przy nadciśnieniu tętniczym.