Kolagen Naturalny i jego historia

W XX wieku powstawało wiele różnych “eliksirów”. Co kilka lat koncerny kosmetyczne ogłaszały w swych reklamach, że oto wynaleziono panaceum na starzenie się skóry. Euceryt, gliceryna, lanolina miały być nimi, ale nie były. Potem antyoksydanty, czyli witaminy C i E oraz beta karoten, liposomy - czyli nośniki substancji czynnych w głąb komórek skóry, kremy hormonalne, kwasy owocowe, selen, witamina A, koenzym Q-10 - każdy z tych środków odwrócić miał proces wiotczenia skóry, jednakże co najwyżej go spowalniał. Ostatnie lata, to nadzieja w kwasie hialuronowym, mezoterapii, jonoforezie, hormonach wzrostu i retinolu. Póki co jednak, bezsporne efekty odmłodzenia skóry i spłycenia zmarszczek, osiągano jedynie poprzez implantację kolagenu, botoksu lub embrioblastów - czyli komórek pierwotnej zarodkowej tkanki łącznej. Są to zabiegi skuteczne, ale wymagające powtarzania co kilka miesięcy i dość kosztowne. Problem z wynalezieniem nieinwazyjnego leku na zmarszczki, tkwi w samej przyczynie ich powstawania, czyli zanikającej z wiekiem zdolności organizmu do syntezy kolagenu.

badaniaKolagen to białko podporowe wytwarzane przez fibroblasty, które tworząc siateczkę proteinową, wiąże w skórze wodę. W latach 80-tych naukowcy Politechniki Gdańskiej, a później także Uniwersytetu Gdańskiego, pracując nad zagadnieniami dość dalekimi od kosmetologii, uzyskali z ekstraktu skór rybich, kolagen o budowie łańcucha aminokwasowego identycznego z tym w organizmie ludzkim. Na świecie stosowano już kolagen wytwarzany ze skór bydlęcych, następnie rybich, do implantów kosmetycznych, szwów rozpuszczalnych, protez naczyniowych, kompresów oraz jako składnik maści leczących oparzenia, rozstępy i blizny. Koncerny kosmetyczne inwestowały miliony dolarów w badania nad pozyskiwaniem kolagenu, wchodzącego w skład zazwyczaj najdroższych i najbardziej reklamowanych kremów, maseczek, żeli i odżywek do twarzy. Pomorscy chemicy, poszukując kolagenu czynnego biologicznie, odkryli metodę hydratacji kolagenu ze skór rybich, w której przechodzi on do roztworu wodnego, nie tracąc struktury potrójnej helisy. 

W tym właśnie momencie nastąpiło największe polskie odkrycie chemiczne!!!

Otwarta została droga do przywrócenia skórze białka, którego deficyt powoduje jej starzenie się!

Kolagen jest najważniejszym białkiem ludzkiego organizmu, głównym składnikiem budulcowym tkanki łącznej. Kondycja większości naszych organów, odporność na choroby i długość ludzkiego życia, zależą bezpośrednio od ”jakości” kolagenu ustrojowego.

skóraKolagen i elastyna – to proteiny podporowe skóry, zapewniające jej odpowiednie napięcie, nawilżenie, sprężystość, elastyczność i jędrność. Od około 25-ego roku życia, skóra ludzka zaczyna powoli tracić te cechy, podobnie jak mięśnie tracą siłę, a kości ubożeją w wapń. Wszystkie te objawy wynikają z postępującego deficytu kolagenu rozpuszczalnego, którego biosynteza jest z wiekiem coraz słabsza. Po trzydziestym roku życia rozpoczyna się zanik gruczołów łojowych i potowych oraz postępujące wysychanie i wiotczenie skóry. Pojawiają się zmarszczki. Dzieje się tak wskutek osłabienia włókien elastyny i kolagenu. Wolne rodniki, toksyny i enzym zwany kolagenazą niszczą włókna białkowe. W organizmie spada poziom mikroelementów i witamin, stymulujących naturalną produkcję kolagenu przez fibroblasty i chondrocyty.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że jako organizm pływamy w rzece kolagenu. Płyn komórkowy, w którym zanurzone są nasze tkanki, to właśnie kolagen. Matryca kostna, zębowa – to również kolagen, 70% białek naszej skóry to także kolagen. Gałka oczna to białko kolagenowe! Smarując naszą skórę kremami z substancjami aktywnymi i witaminami w nośnikach, czy pielęgnując ją Kolagenem Naturalnym zabiegamy o zwiększenie ilości kolagenu w macierzy zewnątrzkomórkowej.

Macierz zewnątrzkomórkowa, to żelowa sieć białek i cukrów pełniąca funkcję rusztowania we wszystkich trzech warstwach skóry: skórze właściwej, połączeniu skórno-naskórkowym i w naskórku (epidermie). Składa się ona głównie z wody, kolagenu, elastyny, glikoprotein i węglowodanów. To w niej tworzy się siatka proteinowa, której gęstość decyduje o sprężystości, jędrności i stopniu pomarszczenia skóry. To do przestrzeni zewnątrzkomórkowej „fabryki” kolagenu, jakimi są fibroblasty, chondrocyty i keratynocyty, uwalniają łańcuchy polipeptydowe aminokwasów, które następnie zakręcają się w helisy.

laboratoriumOdkrycie metody pozyskiwania kolagenu ze skór rybich jest największym wynalazkiem polskiej nauki. Wyjątkowość tego wynalazku polega na tym, że kolagen pozyskiwany ze skór ryb słodkowodnych (tołpyg), zachowuje przestrzenną budowę spiralną (tzw. potrójną helisę). Oznacza to, że pozostaje białkiem „żywym”, biologicznie aktywnym. Nigdzie na świecie, poza Trójmiastem, nikt nie potrafi hydratować czystego, „żywego”, rybiego kolagenu. To w Polsce otwarta została droga do nieinwazyjnego, systematycznego przywracania organizmowi białka, którego deficyt powoduje starzenie się!

COLWAY® jest Jedynym i Wyłącznym Dystrybutorem Polskiego Kolagenu Naturalnego oraz produktów powstałych na jego bazie: serii kosmetycznej COLWAY®.

COLWAY® jest także właścicielem prawa ochronnego do nazwy i receptury pierwszego na świecie nutrikosmetyku i suplementu diety zawierającego liofilizowany, trzeciorzędowy kolagen rybi – COLVITA®. Kapsułki COLVITA® są produktem unikalnym na skalę światową i nowością rynkową.

Różnice między Kolagenem Naturalnym Colway®, a innymi żelami na bazie kolagenu:

  • zachowuje stabilność fizyko-chemiczną i najcenniejsze właściwości polskiego kolagenu w przedziale temperaturowym 0°C – 28°C
  • nie ma nic wspólnego z hydrolizatami bydlęcymi, ani z próbami uzyskania kolagenu z łososi
  • nie zawiera propylparabenu, nipaginy ani euxylu – środków używanych do konserwacji żelów kolagenowych przez wytwórców niszowych
  • wytwarza się go ze skór najszlachetniejszych ryb słodkowodnych, żerujących w zbiornikach naturalnych
  • produkcję preparatu oparto o kolagen, dokładnie taki, jaki opatentowany został już w 1987 roku, ale pozyskany całkowicie własną metodą laboratoryjną i bez dodatku chemii nieorganicznej
  • w każdym stopniu zapigmentowania wykazuje identyczne właściwości
  • Kolagenu Naturalnego nie trzeba przechowywać w lodówce, a wręcz jest to odradzane; oprócz okresów ekstremalnych upałów, produkt ten świetnie znosi temperatury pokojowe
  • Kolagen Naturalny Colway® nie jest kolejną mutacją tzw: „kolagenu Przybylskiego”; archetyp naszego produktu wytwarzany był w Spółdzielni Rybackiej „Syrena” w Gdyni już 21 lat przed opublikowaniem patentu prof. Przybylskiego